Rok 2013

Mladí judisté Roubík a Macák bodovali na velké ceně České Třebové v neděli 27. 1. 3013.

Na těchto závodech se zúčastnilo přes 200 závodníků. Matyáš Roubík obsadil 1. místo kde nenašel přemožitele a Stanislav Macák 3. místo po bojích do konce časového limitu, kde prohrál o jediný bod. Na malém počtu účastníků Prostějovského klubu, se také podepsala zdravotní absence. Tyto výsledky jsou zase velkým přínosem pro Prostějovské Judo, kdy již v květnu se uskuteční velká cena Zdeňka Ludvíka v Prostějově.

Prostějov hostil turnaj Žáků a Mláďat.

V sobotu 25 . 5. 2013 proběhla na sportovní hale DDM na Olympijské ulici Velká Cena Zdeňka Ludvíka Prostějov. Těchto závodů se zúčastnilo 157 malých judistů. Pravidla Juda jsou daná a nebylo k závodům připuštěno 20 malých závodníků, důvodem bylo, neplatná zdravotní prohlídla a neúplnost licence ve svazu juda. Pochopitelně proti tomuto se nedá nic dělat a pravidla sportu se musí dodržovat. Při závodech proběhli také praktické zkoušky rozhodčích III. Třídy s výborným ohlasem. Zúčastnilo se tedy mláďata chlapci: 71, mláťada děvčata: 15, mladší žáci: 41, mladší žákyně:15,starší žáci: 11, starší žákyně: 4. Z našich svěřenců Sokolu I Prostějov se zúčastnilo 9 svěřenců z toho zabodovali Adéla Žáková podala výborný výkon a obsadila 1. místo, Matyáš Roubík vlétl do závodu jako vždy bezkonkurenčně a ve finále se nezvládl koncovku a skončil na 2. místě kde potkal stejný osud i Pavla Burgeta, na 3. místě skončil Stanislav Macák kde první zápas vyhrál a ve druhém zaváhal a dostal se do opravných bojů kde soupeřům již nedal šanci. Pohár soutěže družstev získalo družstvo SKP Ostrava (24 bodů), druhé místo v soutěži družstev obsadilo Tori Brno (23 bodů), o třetí místo se dělí Femax Hranice a SKKP Brno (obojí 21 bodů). Prostějov skončil na 8. místě
současně s Kroměříží a Kosticemi se ziskem 8 bodů.  Jako ředitel soutěže bych chtěl poděkovat hlavně řediteli Sportovní Haly DDM panu  Mgr. Ivanu Nedvědovi za vstřícnost a ochotu se kterou jsem se ještě nesetkal a náměstkyni Magistrátu Prostějova mgr. Ivaně Hamerkové za vstřícnost a rady k nezaplacení. Také nesmím zapomenout poděkovat rodičúm našich svěřenců za ochotu a hlavně pomoc s organizací a bývalým svěřencům kteří pomohli s nepostradatelným ovládáním časomíry, a hlavně bez sponzorů kteří přispěli by to pochopitelně také nešlo. Výborné podmínky k závodům si pochvalovali všichni účastníci, kteří se shodli že úroveň těchto závodů proběhla na profesionální úrovni. Všem tedy děkuji.

Závody judistů pod širým nebem.

V sobotu 28. 9. 2013 se konaly závody judistů v Dobré u Frýdku - Místku v netradičním prostředí, ve víceúčelovém areálu pod širým nebem. Z Juda Sokol I Prostějov se zde zúčastnili tři judisté a excelovali. Za mláďata Matyáš Roubík po prvním zaváhání ostatním soupeřům nedal další šanci a obsadil tak 1. místo ve své váhové kategorii. Po mláďatech přišli na řadu mladší a starší žáci, kde ve starších žácích David Dvořák všechny zápasy ustál a držením na zemi vše vyhrál před skončením časového limitu, a díky tomu ve své váhové kategorii do 66kg bezkonkurenčně obsadil 1. místo. Za starší žákyně Sokola I Prostějov se poprala Adéla Žáková,  kde po prvním zápase nestačila těsně na výkonnostně lepší soupeřku, a prohrála na Wazari (7 bodů) v časovém limitu. Další soupeřce již nedala šanci a ve své váhové kategorii do 63 kg obsadila 2. místo. Závodů se zúčastnilo 16 oddílů a Sokol I Prostějov výkony svých judistů odsadil nádherné 8. místo.

Tyto závody byly opravou pro žáky po mezinárodním turnaji Velké ceny Brna, která se uskutečnila v neděli 22. 9. 2013. Na tomto turnaji se zúčastnilo dvanáct evropských států, kde za oddíl Sokol I Prostějov startovali hned čtyři žáci. Jiří Pazdera prvním rokem v mladších žácích startoval ve váze do 42 kg, kde startovalo přes 37 závodníků. Zde si v prvním zápase poradil se závodníkem z pražského USK, ale nestačil na svého dalšího soupeře, který Pazderu dále, již přes pozdějšího vítěze váhové kategorie ruského judistu nedostal do opravných bojů. Ondřej Němec startoval ve starších žácích ve váze do 46 kg, kde nestačil na svého soupeře a skončil v prvním kole. Rovněž David Dvořák ve váze do 66 kg nestačil na svého prvního soupeře a skončil v prvním kole. Za starší žákyně ve váze do 63 kg bojovala Adéla Žáková, v prvním zápase prohrála před skončením časového limitu, ale dostala se do opravných bojů, kde bohužel nestačila na soupeřku. Obě soupeřky Žákové skončily na třetím místě, jinak tato judistka si vedla skvěle a je velkou nadějí Prostějovského juda do budoucna.

O den dříve v sobotu 21. 9. 2013 se tato VC Brna konala pro muže a dorost. Za Sokol I Prostějov zde v mužích startoval ve váze do 90 kg Martin Slouka, který nestačil na polského reprezentanta a skončil v prvním kole. Ve váze do 100 kg startoval Zdeněk Gottwald, tento skončil na 5. místě a kvalifikoval se na Mistrovství České Republiky v Judu, ale bohužel v posledním zápase se zranil tak nešťastně, že toto zranění ukončilo pro letošní rok jeho závodní kariéru. Sportu judo se nadále bude věnovat jako trenér a nadále bude předávat své zkušenosti mladým judistům.

V sobotu 7. 9. 2013 zahájil školní rok turnaj přípravek v Brně. Judo Sokol I Prostějov zde měl 6 závodníků, z toho Pavel Burget ve váze do 24,5 kg a Pazdera Martin do 25,8 kg obsadili 3. místo, Matyáš Roubík ve váze do 34,5 kg bezchybně vybojoval 1. místo, za mladší žáky Jiří Pazdera ve váze do 42 kg jednou nestačil na soupeře, prohrál po skončení časového limitu jediným bodem a umístil se na 2. místě, v starších žácích David Dvořák ve váze do 66 kg nezaváhal a vybojoval 1. místo, Ondřej Němec ve váze do 46 kg, s rovnocennými soupeři obsadil těsně 3. místo.

Adéla Žáková, David Dvořák, Matyáš Roubík

Jiří PAZDERA je 36 za Sokol I Prostějov v nominaci na Mistrovství České republiky ve váze do 42 kg. Dosáhl 1 bod za úspěšný start na Brno CUP 22.9.2013 kdy vyhrál jeden zápas v těžce obsazeném turnaji. Velká gratulace.

Bohužel na PČR startuje prvních 24 judistů z celé ČR, příští to víjde.

Judisté Prostějova na Mistrovství Moravy

Sokol I Prostějov oddíl Judo se 30. 11. 2013 zúčastnil Mistrovství Moravy v Uherském Hradišti. Tyto závody jsou pro nejmenší judisty závěrem sezóny, proto se těchto závodů zúčastnilo 360 malých závodníků. Prostějov reprezentovali čtyři judisté, Matyáš Roubík ve své váhové kategorii obsadil 3. Místo, po bezchybném začátku zaváhal o postup do finále, v boji o bronzovou příčku porazil viditelně lepšího soupeře držením na zemi. Martin Znojil ve stejné váhové kategorii, jako Roubík se probojoval také do boje o třetí místo, ale nestačil na soupeře a skončil na děleném 5. místě. Stanislav Macák v prvním zápase kdy jej měl plně v režii, dvě vteřiny před koncem nešťastně upadl na Yuko a prohrál pěti body, tak ve druhém zápase nestačil na soupeře a nedostal se ze základní skupiny do bojů o medaile. Samuel Valenta nestačil na své soupeře v základní skupině a jako Macák se dál již neprobojoval. Tyto závody pro velkou účast malých judistů z Polska, Slovenska a celé Moravy, byli velmi náročné, začínali vážením v 9:00 hodin a první Prostějovský judista Valenta se dostal na tatami v 16 hodin, proto sedmi hodinové čekání si vybralo svou daň na soustředění malých svěřenců Sokola I Prostějov. Na druhou stranu je to kvalitní příprava na mistrovské soutěže, kde mnohdy po vyhraných prvních zápasech závodník čeká na finále své váhové kategorie deset hodin. Od ledna příštího roku, kromě Macáka, jsou tito tři judisté v kategorii Mladších Žáků, proto věřím, že budou nadále výborně reprezentovat oddíl judo Sokol I Prostějov.

Naši svěřenci JUDO Sokol I Prostějov dne 7. 12. 2013 na turnaji v Kosticích

bodovali. V mladších žácích skončil ve své váhové kategorii na 2. místě Jiří
Pazdera, a v kategorii mláďat skončili ve svých váhových kategoriích Martin
Pazdera a Pavel Burget na 2. místě a Matyáš Roubík svou váhovou kategorii
vyhrál a obsadil zlatou příčku.

JUDO Sokol I Prostějov ukončil sezónu v Dobré okres Frýdek Místek. Dne 14. 12. 2013

se judisté prostějovského Sokolu I zúčastnili posledních závodů tohoto roku, v kategorii mláďat - Matyáš Roubík ve své váhové kategorii obsadil bezkonkurenční 1. místo. Ve starších žákyních Adéla Žáková obsadila 3. místo, ve starších žácích David Dvořák ve váze +65kg obsadil výborné 6. místo a Ondřej Němec obsadil ve své váze 8. místo. Jelikož žákovské váhy jsou rozděleny do přesných váhových kategorií, musí se sportovci zaměřit krom tréninku i na životosprávu, aby si udrželi svou váhovou kategorii. Pokud závodníkovi přebývá půl kilogramu, musí se utkat se soupeři o mnoho kil těžšími. Na toto doplatil hlavně David Dvořák, kterému se nepodařilo shodit půl kila, aby se mohl prát ve váhové kategorii, ve které závody vyhrával. Nyní se ve váze nad 65 kg utkal se soupeři i o deset kilogramů těžšími. Matyáš Roubík i David Dvořák a další naši závodníci od příštího roku přechází do starší věkové kategorie, proto pro ně začíná nová slibná sezóna, zaměříme se na kvalifikaci na Český Pohár a Mistrovství České Republiky i zahraniční závody. Uplynulá sezóna byla velmi úspěšná. Jiří Pazdera se 36. místem v mladších žácích z celé České Republiky nesmazatelně zapsal do širší nominace na Český Pohár. Věřím že tito mladí sportovci příští rok daleko výrazněji zviditelní Judo Sokol I Prostějov a Město Prostějov ve kterém má judo dlouhou tradici a úspěchy.